موجی‌پولی!

خبر

دو برادر بیات، آنقدر چراغ خاموش پیش می‌رفتند که حتی نام باشگاه‌شان برای رسانه‌های داخلی غریبه و سخت بود، شارلروا به‌عنوان بهانه‌ای بزرگ برای پولشویی زیر ذره‌بین این دو مرد ثروتمند قرار گرفته بود و هیچ‌کس از این موضوع خبر نداشت.

خرید چند ستاره ایرانی و مذاکره با مدیر برنامه‌های مشهور ایرانی که با فیفا نیز ارتباط داشتند، بی‌ارتباط با ملیت این دو مالک ثروتمند ایرانی نبود و نیست و به هر حال روی پرونده انتقال و میزان شایستگی آنها در لژیونر شدن‌شان اثر خواهد گذاشت.

به‌طور کلی فوتبال بلژیک چند سالی است که مدام متهم ردیف اول پولشویی و فساد مالی است، پرونده برادران بیات نیز به این وضعیت مه‌آلود اضافه شد تا فیفا و البته یوفا بیش از پیش این موضوع را جدی گرفته و برای روشن شدن ماجرا اقدام فوری و جدی کنند.

خبر اولیه کمی ابهام داشت، رسانه‌های فرانسه و بلژیک در انتشار این خبر پیش دستی کردند و نوشتند: «مجتبی بیات پسر بزرگ بیات، مالک باشگاه شارلروا که طی سال‌های گذشته به فعال‌ترین مدیر برنامه باشگاهی بلژیک تبدیل شد و شهرت بسیار زیادی به دست آورد، توسط پلیس فدرال بلژیک دستگیر شد.»

این موضوع البته دستاویز برخی رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور نیز قرار گرفت و سوءاستفاده‌های خبری آن هم بدون سند و مدرک بلافاصله در فضای مجازی ریشه دواند، تا جایی که این دو برادر ایرانی و پدر ثروتمندشان در کسری از ثانیه عقبه‌ای مبهم و مافیایی پیدا کردند که در چند کشور دنیا مستقر هستند که البته هرگز به اثبات نرسید و منابع خبری معتبر هم این موضوع را چندان جدی نگرفتند.

مهدی بیات بلافاصله پس از بازداشت برادر بزرگ‌تر، به‌عنوان فرد ردیف دوم به فرار مالیاتی نجومی متهم شد. در همین راستا حتی صحبت از تبانی در بعضی بازی‌ها نیز مطرح شده است.

عرصه بازداشتی‌ها بسیار وسیع بوده است و گفته می‌شود رئیس سابق باشگاه اندرلخت، ایوان لکو از باشگاه کلوب بروژ سرمربی فعلی که با دستور او کاوه رضایی با یکی از سنگین‌ترین قراردادهای نقل‌وانتقالاتی سر از قهرمانی بلژیک درآورد، دژان ویلکوویچ ایجنت مشهور و سباستین دلفریره و بارت فرتنتن داوران فوتبال نیز در بین دستگیر‌شدگان قرار دارند.

به‌رغم تمام اتهامات، یک چیز روشن و شفاف به نظر می‌رسد و آن اینکه مجتبی بیات، مالک سابق باشگاه شارلروا بلژیک به دلیل اتهام شرط‌بندی، تبانی و پولشویی بازداشت شده است. رسانه‌های بلژیکی عنوان موجی ‌پولی که به نوعی یادآور داستان کالچوپولی است را به این موضوع نسبت داده‌اند.

در واقع در این پرونده دو سناریو مطرح شده است: «فرار مالیاتی و پولشویی از طریق محیط فوتبال و در آن سوی میدان قضاوت‌ها و تبانی در لیگ.» پلیس همچنین به دفتر باشگاه‌های بروخه، اندرلخت، خنک، استاندارد لیژ، خنت، کورتیاک، لوکرن و اوستنده سر زده و تمامی مدارک را با خود برده است.

برادران بیات که متولد تهران هستند، در دهه ۶۰ به همراه خانواده ثروتمند خود به آمریکا و سپس به فرانسه می‌روند و در آنجا شهروند فرانسه می‌شوند. اخبار منتشر شده درباره خانواده بیات و ماجرای این دو برادر در رسانه‌های بلژیکی و فرانسوی تا حدود زیادی متناقض به نظر می‌رسد و حتی نام مهدی بیات در چند رسانه بلژیکی به‌عنوان فرد دستگیر شده مطرح است در حالی که به نظر می‌رسد وی مانند برادر خود، هنوز بازداشت نشده است. این آغاز یک زلزله بزرگ در فوتبال بلژیک است و به‌زودی مدیران و مربیان مشهور دیگر تیم‌ها هم باید پاسخگو باشند.

نمی‌شود بدون حکم رسمی قاضی و گزارش شفاف پلیس درباره این دو برادر و پدر و عموی آنها قضاوت کرد. در هر حال بعید به نظر می‌رسد هیچ مشکلی در کار نباشد و همه چیز آرام و ساده پیش رفته باشد. بیات‌ها با دردسر جدی روبه‌رو شده‌اند و پس از عمری لذت، تفریح و زندگی متمولانه اکنون باید پاسخگوی ثروت جمع شده و راه جمع‌آوری آن باشند. ثروتی که بلژیک به راحتی از کنار آن نخواهد گذشت و تلاش خواهد کرد با کمک نیروهای اطلاعاتی فرانسه و آمریکا تکلیف آن را مشخص کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *