یادداشت سید لو، نویسنده بریتانیایی فوتبال اسپانیا

خبر

آیا فلورنتینو پرس به اندازه من، یک اسپانیایی هست؟

سیدلو، نویسنده مشهور بریتانیایی که در مادرید زندگی می کند و در پاسخ به این سوال که چرا، می گوید: به خاطر این فوتبال لعنتی! در آخرین یادداشت تاثیرگذار خود درباره علل ناکامی تیم ملی فوتبال اسپانیا با تیتر: تیمی بدون رهبر، می نویسد: اسپانیا را هیچکسی رهبری نکرد و در جام جهانی مثل کودکی که دست والدینش را رها کرده و گم شده باشد، گریه می کرد و بین مغازه ها و آدمها راه می رفت.

باید پذیرفت که اسپانیا در ۹ دوره ای که در جام های جهانی و یورو مقابل میزبان قرار گرفته، جز دو مورد اخیر با هدایتگری دل بوسکه و آراگونس، چیزی جز ناکامی دشت نکرده است.

لاروخا در یک چهارم نهایی جام جهانی ۱۹۳۴ در فلورانس مقابل ایتالیا قرار گرفت که بعد از تساوی ۱-۱ در وقت های اضافه، در بازی تکراری با تک گل جوزپه مه‌آتزا شکست خورد و حذف شد. در جام جهانی ۱۹۵۰ هم اسپانیا در نیمه نهایی در ورزشگاه ماراکانا مقابل برزیل ایستاد و با شکست تحقیرآمیز ۶-۱ به رده بندی رفت.

در یورو ۸۰ نیز اسپانیا در مرحله گروهی در میلان مقابل ایتالیا ایستادند و با تساوی بدون گل متوقف شدند. در یورو ۸۴ آن ها تا فینال به میزبان نخوردند. اسپانیا در فینالی که در پارک دو پرنس پاریس برگزار می‌شد با گل های پلاتینی و بلونه مغلوب فرانسه شدند و به نایب قهرمانی بسنده کردند. گل میشل پلاتینی که با اشتباه آرکونادا به درون دروازه اسپانیا راه یافت در خاطر فوتبال دوستان مانده است.

در یورو ۸۸ اسپانیا برای سومین یوروی متوالی در مقابل میزبان قرار گرفت. لاروخا در آخرین بازی مرحله گروهی در مونیخ مقابل آلمان غربی ایستاد و با دو گل رودی فولر شکست خورد تا با قرار گرفتن در مکان سوم از جام خارج شود.

در یورو ۹۶، اسپانیا در مرحله یک چهارم در ورزشگاه ومبلی در مقابل انگلستان میزبان قرار گرفت. بازی بعد از تساوی بدون گل در وقت های اضافه به پنالتی رفت که انگلستان با برتری ۴-۲ راهی نیمه نهایی شد. ایه‌رو سرمربی اسپانیا تا چند وقت پیش یکی از پنالتی های تیمش را به هدر داد.

در یک چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۰۲ دو تیم کره جنوبی و اسپانیا در گوانگجوی‌ کره به مصاف هم رفتند. دو گل اسپانیا از سوی داور اسکاتلندی به شکلی کاملا مشکوک، مردود اعلام شد تا بازی به ضربات پنالتی کشیده شود. خواکین ضربه خود را خراب کرد تا فوتبال آسیا به بزرگترین افتخار تاریخ خود دست یابد.

 

در آخرین بازی مرحله گروهی یورو ۲۰۰۴، پرتغال در لیسبون به مصاف اسپانیا رفت و با تک گل نونو گومژ به برتری دست یافت تا با ۶ امتیاز به عنوان صدرنشین صعود کرده و اسپانیای ۴ امتیازی حذف شود.

اسپانیا در حالی با مربیگری موقت فرناندو ایه‌رو پا به مسابقات جام جهانی 2018 روسیه گذاشت که خولن لوپتگی بابت توافق با رئال مادرید و عدم وفاداری به قراردادی که با فدراسیون فوتبال اسپانیا داشت، دو روز مانده به آغاز این رقابت‌ها از سمت سرمربیگری ماتادورها کنار گذاشته شد. اکنون نیز لوئیس انریکه در تصمیمی سرشار از ریسک و خطرپذیری، سرمربی ماتادروها است.

به عقده من مهمترین عامل تیره روزی فوتبال ملی اسپانیا این بار نه عدم اتحاد بود، نه تفرقه و مشکلات بین کاتالونیا و مادرید و نه حتی رقبای بزرگ اسپانیا بلکه مشکل بزرگ اسپانیا، نداشتن یک هدایت کننده واقعی، یک سرمربی کامل و بزرگ بود و مشخص است که متهم ردیف اول این خیانت تاریخی، شخص فلورنتینو پرس مدیرعامل باشگاه رئال مادرید است. او حق نداشت با سرمربی تیم ملی فوتبال اسپانیا در شرایطی مذاکره کند که می دانست درگیر جام جهانی است، گاهی او خودم، خود انگلیسی‌ام می پرسم که آیا فلورنتینو پرس به اندازه من، یک اسپانیایی هست؟

آیا واقعا می شود به مدیرعامل باشگاه رئال مادرید یک شهروند اسپانیایی لقب داد؟ او چگونه توانست اینچنین تیم ملی فوتبال کشورش را وارد بحران کند؟ خود لوپتگی نیز بی تقصیر نیست و باید از او پرسید که در شرایطی که استفاده از تلفن همراه را برای مردانش ممنوع اعلام کرده بود، چگونه خودش به مذاکره رسمی و جدی با باشگاه رئال مادرید راضی شده بود؟

اسپانیا بدون یک مدیر خوب، بدون یک سرمربی خوب راه به جایی نبرده و نخواهد برد، انریکه نیز باید بداند که این تیم مدتهاست دستش رو شده و تیکی تاکا دیگر هراسی در دل مدافعان تیمهای مهم جهان نمی اندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *