روز شلوغ و سیاه فوتبال

خبر

انگلیس و برزیل درگیر کودک آزاری و گروگانگیری

دنیای فوتبال روز گذشته ، بازه زمانی پاک و دوست داشتنی را تجربه نکرد، از یک سو ماجرای گروگانگیری در برزیل مطرح شد و از سویی دیگر مجرم شناختن متهمان پرونده کودک آزاری در فوتبال انگلیس بار دیگر اهالی خانواده بزرگ فوتبال را غمگین و دلخور کرد.

این فوتبال که می تواند پاک و مستقل و زیبا و خلاصه فوتبالی باشد، گاه چنان آلوده و کثیف و غیر قابل تحمل می شود که اعضای خانواده خود را به شدت ناامید می کند.

ساعت 8 صبح روز گذشته بود که تایسون بارسیوس فردا، بازیکن 30 ساله تیم ملی فوتبال برزیل که در شاختار دونتسک شاغل است متوجه ربوده شدن مادرش شد.

روزآنجلا فردا، توسط افرادی ناشناس ربوده شده بود و پیغامی کوتاه برای مدیر برنامه های تایسون در دست رسانه ها افتاده بود. پیغام ساده و کوتاه به نظر می رسید: مبلغ 2 میلیون یورو سریعا در خیابانی معروف در قلب پاریس به شخصی معین تحویل داده شود.

این بازیکن پس از مشورت ا مدیر برنامه و مشاور خود این موضوع را به پلیس برزیل اطلاع داد و جالب این که نیروهای امنیتی برزیل تنها پس از 6 ساعت موفق به شناسایی محل اختفای گروگانگیران شد. درگیری پیش آمده به راحتی قابل مهار شدن نبود اما پس از تیراندازی نسبتا طولانی مدت، مادر این بازیکن برزیلی در سلامت کامل نجات پیدا کرد و از اسارت گروگانگیران آزاد شد.

محل درگیری پلیس برزیل و تبهکاران منطقه ای در جنوب برزیل گزارش شده و فردی که قرار بوده پول را در پاریس دریافت کند نیز با هماهنگی با پلیس بین الملل بلافاصله بازداشت شده است، گفته می شود پای یک باند حرفه ای و مخوف در میانه بوده و هنوز عده زیادی از این افراد تحت تعقیب هستند.

در گزارش دیگری از روزنامه گاردین، خبر بد و نگران کننده دیگری در دنیای فوتبال منتشر شد و حاکی از این بود که متهمان پرونده دهه 90 میلادی باشگاه منچستر سیتی به صورت رسمی و با سند و مدرک در حیطه کودک آزاری جنسی، مجرم شناخته شدند.

ویلیام تونر مرد 74 ساله فوتبال اسکاتلند، با سابقه بازی در سلتیک، شفیلد، کیلمارنوک، هیبرنین و آیریونایتد، به جرم تجاوز جنسی به کودکان در دهه 90 میلادی، بازداشت و به حبس محکوم شد. او محکوم به پرداخت جیریمه نقدی و حبس 25 ساله شد اما نکته تلخ دادگاه او، تنها اثبات این مجرمیت نبود بلکه در بخشی از اعترافات این بازیکن و مربی قدیمی فوتبال بریتانیا مشخص شد که بیش از 20 نفر از همکاران قدیمی او نیز در فوتبال بریتانیا در این حوزه گناهکار بوده و باید مورد بازجویی پلیس قرار بگیرند و تلخی مضاعف آنکه نیروهای پلیس نیز در جایگاه متهم هستند چرا که مشخص شده در دهه 90 میلادی بخش قابل توجهی از نیروهای امنیتی و اطلاعاتی اسکاتلندیار، با علم به این موضوع از ادامه پیگیری ماجرا با دریافت رشوه صرف نظر کرده اند.

گرک کلارک ریاست اتحادیه فوتبال انگلیس در این خصوص ضمن ابراز تاسف از افشای این اطلاعات گفته است: بهتر بود این موارد داخل خانواده فوتبال انگلیس حل می شد و کارش به رسانه ها نمی رسید، در هر حال باید عدالت رعایت شود و همه ما در این خصوص مسئول هستیم.

اکنون این سوال مطرح شده که در باشگاه منچسترسیتی به خصوص در بخش نوجوانان، آیا هنوز هم اثری یا ردپایی از فساد اخلاقی هست؟ در چند ماه گذشته تا مرز 25 درصد از ثبت نام شده ها با مراجعه والدین، لغو شده و اجازه حضور فرزند نوجوان در اکادمی فوتبال صادر نشده است. این برای یکی از بزرگترین باشگاه های فوتبال در انگلیس یک فاجعه اخلاقی محسوب می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *