راهکارهای مقابله با استرس و کاهش آن در محیط کار

خبر

به نظر شما در محیط کار، چه می‌توان کرد تا با استرس مقابله شود و یا آن را کاهش داد؟ بدون تردید کارفرمایان و مدیران می‌توانند نقش بسیار مهمی در این زمینه ایفا کنند. به کار آنها در این عرصه «مدیریت استرس» گفته می‌شود. بین «فشاری کاری» و «ظرفیت روزمره کارمند» یک رابطه منطقی و کاملا قابل کنترل وجود دارد.

اگر بین این دو عامل تعادلی منطقی برقرار شود، بالاترین میزان منفعت و سود نصیب یک محیط کاری خواهد شد. کارمندان سلامت روان خواهند داشت و ضریب تعهد کارکنان و توجه آنها به کسب و کار، اهداف سازمان و موضوع مهم و غیر قابل انکار نقدینگی سازمان افزایش روزافزون خواهد داشت. طبق مطالعات صورت گرفته، کاهش سلامت روان کارکنان و از آن بدتر، فقر سلامت روان در میان آنها در 2 سال پیاپی طی مطالعات استخدامی در شرکت  Deloitte معادل 33 تا 42 میلیارد پوند خسارت مالی به همراه داشته است و این آمار تنها به آن بخش از منابع انسانی مربوط می شود که به صورت قطعی در انتخاب افراد دارای سلامت روان دچار اشتباه فاحش شده است.

در ادامه چند راهکار مهم برای کاهش استرس و افزایش سلامت روان کارکنان ارایه می‌شود:

ایجاد فضای مناسب برای افزایش اگاهی از استرس‌های در کمین نشسته

کارکنان می‌توانند افکار و احساسات خود را درباره استرس‌ها یا عواملی که ممکن است باعث دلخوری یا ناراحتی آنها می شود با دیگران (همکاران) به اشتراک بگذارند و در طول روز برای چند دقیقه با صدای بلند درباره آنها حرف بزنند. (جلسات موسوم به working out load)

مراقب باشید این کارها، فانتزی و خنده دار نیستند، اتفاقا بسیار جدی است و باید جدی گرفته شود و قرار نیست بهانه ای باشد برای رفع خستگی و چند دقیقه ای گپ زدن!

وجود یک تخته وایت برد، یک کاغذ بزرگ برای چسباندن دست نوشته ها و مقواهای از قبل آماده شده بسیار اهمیت دارد، در طول روز ممکن است چند کاغذ بزرگ پر از این مقواها شود، اینها تولیدات مهم کارکنان هستند و هدایایی گرانبها برای مدیران!

پایش حرفه ای کارکنان یک هنر بزرگ نزد یک مدیر بزرگ است، پایش به معنای دخالت در کارها نیست، پایش یک کارآموز و این که از نوع عملکرد او آگاه باشید یک هنر است، کارمند یا داوطلبی که کار خود را به خوبی انجام نمی دهد، برای این کار اشتباهش صدها دلیل دارد اما یکی از آن دلیلها که دانستن آن به سود مدیرعامل است، داشتن مشکلات روانی است.

تند و جدی کار کردن، مرتب گزارش دادن و توضیح دادن ، یگانه دلیل خوب کار کردن نیست بنابراین مراقب کارمندانی باشید که بی سر و صدا، خوب کار می کنند، آنها ربات نیستند و پس از مدتی متوجه تبعیض ناخودآگاه و غیرعامدانه مدیریت می‌شوند.

تایید کردن مدیریت، نشانه مهربان بودن و حرفه ای بودن او نیست، اگر واقعا کاری درست انجام نشده نباید تایید شود، به کارکنان ثابت کنید که می خواهید کار درست انجام شود، حتی اگر به جراحی نیاز باشد، جراحی اگر به دست جراح متخصص صورت بگیرد، درد دارد، وقت تلف می کند اما ارزش دارد.

کارکنان به آموزش ندیدن مدیران حساس هستند، کوچکترین ضعف اطلاعاتی نزد مدیران، مثل یک موج بلند به صورت کارکنان اصابت می‌کند. مراقب باشید!

طبق مطالعات انجام شده کمتر از یک چهارم مدیران ارشد سازمانهای مهم در دنیا، آموزش بهداشت روانی را تجربه کرده اند و می توانند همان را به کارکنان خود نیز منتقل کنند.

مدیری که با بهداشت روانی و اصول و مبانی آن آشنا است به خوبی می تواند نشانه های هشدار دهنده زودرس تنش و استرس در محیط کار را تشخیص داده و آنها را برطرف کند./

بهترین راه برای رسیدن به این نقطه طلایی : تعامل حرفه ای واحد «منابع انسانی» با مدیران

ارتباطات ضعیف پایه و اساس اصلی بروز استرس در محیط کار است، کسی که محل کارش را تغییر داده، یک بمب ساعتی است، یک میزبان خوب برای استرسهایی که در کمین او نشسته اند. قرار نیست یک کارمند تازه وارد، در کسری از ثانیه همه ریز و درشت های یک سازمان را ببیند و با آنها آشنا شود. به کارمند تازه وارد زمان بدهید.

او را سریع استخدام نکنید چرا که مجبور می شوید با او سریع خداحافظی کنید.

کارمندان در حالت طبیعی و استاندارد، هر چند وقت یک بار تغییر می کنند، رشد درونی دارند، سبک زندگی خود را کمی تغییر می دهند، مدیران با شما هستم، به آنها این چیزها را تبریک بگویید نه از روری ظاهر سازی بلکه اجازه بدهید از خوشحالی و شادی پایدار شما آگاه شوند.

یکی از راهکارهای مهم برای کاهش استرس در محیط کار، تمرین سخت و مهم و حیاتی «انعطاف پذیری» است. مدیران و همه کارکنان موظف به مشق این موضوع مهم هستند، سازمان موفق، کارکنان انعطاف پذیر و انتقاد پذیر لازم دارد، اگر نیستند، اگر نیستید در این باره جدی فکر کنید، این یک موضوع یا یک معضل نیست این می تواند یک بحران جدی باشد.

در بین کارکنان همیشه یک یا دو نفر هستند که مدیران به آنها تکیه می کنند، این تکیه دادن چندان نمایشی نباشد، از این کارکنان خوب بخواهید در کاهش استرس محیط کار به شما کمک کنند. گاهی کاهش استرس در محیط کار می تواند در شرح وظایف یک کارمند خوب نوشته شود.

داستان سرایی، قصه گفتن، یکی از بهترین راه های کاهش استرس در محیط کار است، هر کسی داستان زندگی خودش را دارد حتی گاهی دوست دارد داستانش را کمی تخیلی یا زیباتر از آنچه هست تعریف کند، مهم نیست مهم تعریف کردن آن است. کارمندان با ایجاد فایل صوتی می توانند قصه ای قصه های زندگی خود را در یک گروه در فضای مجازی منتشر کنند تا دیگر همکاران نیز آن را گوش دهند.

تمرین تنفس عمیق، حتی اگر باعث خندیدن و شاد شدن افراد شود، خوب است اما هدف اصلی لبخند زدن نیست، تنفس عمیق چیزی است که در طول روز و ساعتهایی که پشت مانیتور پنهان هستیم یا اسیر جلسات شده ایم، از یاد ما می رود و این یک خطر جدی است. ای کاش امکان چند دقیقه پیاده روی قبل یا بعد از فرصت ناهار برای کارکنان وجود داشته باشد اگر نیست لااقل از بهانه زیبای ناهار (یا عبادت ظهر- در متن انگلیسی به همصحبتی و همدردی و دعا برای مردم شهر اشاره شده است) برای با هم بودن استفاده کنید.

کارکنان خوب یک سازمان خوب، وقتی روز کاری آغاز می شود از این که فردا هم یک روز کاری خوب داشته باشند مطمئن نیستند، بنابراین سعی می کنند از همین روز کاری که آغاز شده لذت ببرند و به امید فردا نباشند. «فردا» برای یک سازمان خوب، همان روزی است که اکنون کلید خورده و کارمندان خوب فرصت فکر کردن به چیزی که هنوز شروع نشده را ندارند. رفتار سازمانی صحیح در خلا ایجاد نمی شود.

(مترجم بابک سرانی آذر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *