عبدالناصرهمتی

آزادسازی منابع ایران در بازار آشفته ارز

خبر

به گزارش برات نیوز، سرعت انتقال اطلاعات علمی و غیر علمی از یک طرف و تولد میان رشته‌های علم اقتصاد و خلق لغات و اصطلاحات تازه تا مرز دقیقه و ثانیه از طرف دیگر سبب شده تا جسورترین، عالم ترین و با نفوذترین کارشناسان اقتصادی به محتاط ترین نظریه پردازان در جهان اقتصاد نوین تبدیل شوند.

کشوری مانند سوئد به عنوان سردمدار ثبات اقتصادی در بزرگترین دانشگاه اقتصاد خود در همایش آنلاین آینده اقتصاد جهان پس از ارائه 27 سخنرانی و میزگرد و کارگاه جانبی، کار خود را در دو جمله جمع بندی کرده و مراسم خاتمه پیدا می کند: اقتصاد از بین رفته، منتظر تولدی دیگر است!

در چنین شرایطی، کشور جمهوری اسلامی ایران، با اقتصاد زخمی خود، تحت بی سابقه ترین فشار تحریم‌های بین المللی، بیوترور و درگیر با خیانت‌های گاه و بیگاه داخلی، باید درباره اقتصاد و آینده اقتصاد خود چه بگوید؟

درست در زمانی که در فضای مجازی استعفای عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی منتشر شد، دستکم 50 تیم شناخته شده و رسمی تولید محتوا و حداقل 200 تیم حرفه ای تولید محتوای غیر رسمی در داخل و خارج ایران به زبان فارسی در حال تولید محتوا برای تخریب هر چه بیشتر فضای ارز و رمزارز ایران بودند.

سربازان جبهه تولید محتوا

نویسندگانی که در تولید مطالب دیکته شده برای پیشبرد اهداف مدیران خود، فرق زیادی با یک ربات تولید متن ندارند مگر انکه بر خلاف ربات واقعی، در خلوت خود گاهی به حال و روز خود و کشورشان آهی بکشند.

شایعه استعفا تکذیب شد اما مثل همیشه غیر حرفه ای و دیر، آنقدر دیر که تاثیرش را گذاشته بود و غول نداشته رسانه ایران تا به خود بیاید، تماشاگر غول‌های رسانه ای فارسی زبان خارج از کشور شد. دستکم 400 خبر، گزارش و مصاحبه جعلی و موج سواری خبری از سوی بخش فارسی رسانه‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و رسانه های فارسی زبان خارج از کشور منتشر شدند، چند ساعت بعد بسیاری از این اخبار تکذیب و حدف شدند اما مهم نیست، مهم آن است که در همان چند ساعت، بازار بیش از پیش لطمه خورد و تضعیف شد و به خود لرزید.

اما خبری تازه، اهالی قلم در داخل را کمی امیدوار کرد، رسانه‌های نزدیک به دولت سریع و بدون فوت وقت، نوشتند: سفر همتی به بغداد برای حل «مسائل پیچیده بانکی» ایران و عراق!

بله خبر درست بود، همتی برای دومین بار طی چهارماه گذشته با امید به آزاد سازی منابع ارزی ایران در عراق به بغداد سفر کرده بود.

تغییر رئیس کل بانک مرکزی عراق در این فاصله امیدواری ایران به حل معضلات بانکی میان دو کشور را افزایش داده بود.

اما رئیس جدید بانک مرکزی عراق چه کسی است؟

فردی مسلط به زبان انگلیسی، مدعی مبارزه با فساد ریشه دار در عرصه مالی عراق، منجی اقتصاد بیمار عراق و آغازگر راهی پر فراز و نشیب اما روشن برای اشتغالزایی جوانان عراقی و رونق اقتصادی در این کشور. به برقراری رابطه خوب با ایران و کویت باور دارد و یکی از پارادوکس‌های جنجالی او در سخنرانی‌های اخیرش این که معتقد است عراق به رغم مشکلاتی که داشته و دارد به زودی به قطب اقتصادی خاور میانه تبدیل خواهد شد!

مذاکرات علی الادعا، مفید و مثبت بوده است این یعنی یک خبر خوب که در میان بمباران خبرهای بد، مسئول مستقیم گذشان مرهم روی زخم اقتصاد ایران است، در چنین شرایطی یک خبر خوب، یعنی یک درب باز شده برای رهایی از گرمای جهانم ابهام آلود اقتصاد حتی برای چند دقیقه!

به نظر می‌رسید که جزئیات و مفاد این مذاکره مهم پیش از تشکیل آن، بررسی و حتی تصویب شده بود چرا که هر رئیس بانک مرکزی ایران پیش از سفر خود به بغداد با ریاست جمهوری ایران و مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده بود و هم رئیس بانک مرکزی غراق پیش از میزبانی از همتی، با مقامات عراقی ساعت‌ها جلسه داشته است.

اخبار در هم گره خورده که احتمالا باید آنها را اخبار خوشی بدانیم، به سمتی می تازد که اوضاع مالی بازار ارز را تا حدی بهبودی ببخشید، رئیس کل بانک مرکزی از توافق با عراق برای آزادسازی منابع ارزی ایران در این کشور خبر داده و همزمان شنیده‌ها از آزادسازی بخشی از منابع ارزی در کره منتشر شده است. از سوی دیگر اخباری هم از مذاکرات وزیر امور خارجه ایران با مقامات چینی منتشر شده است.

نشانه‌هایی برای بهتر شدن اوضاع!

گفته می شود قیمت صندوق های طلا و سکه در بازار بورس بیست درصد زیر قیمت بازار فیزیکی است، از طرفی قیمت سهم‌های دلاری در بورس منفی شده‌اند، سرعت قدم‌های دلار کمی کندتر از هفته پیش شده و مردم کمی واقعا کمی به بهبودی شرایط امیدوار شده‌اند، آیا همه این دلایل پر از وصله و پینه می تواند خواننده این متن را برای قبول یک آینده روشن یا نیمه روشن در اقتصاد ایران متقاعد کند؟ به نظر می‌رسد هرگز.

همه ایرانیان شاید منتظرند، ما هم منتظریم که آقای همتی از سفر عراق برگردد. اگر بتواند دلارهای کشور را به کشور بیاورد، قیمت‌ها در بازار آزاد هم کم می‌شود. البته این هم شاید! این اصلا خوب نیست که نتوانیم با قاطعیت از وضعیت آینده اقتصاد یک کشور بنویسیم اما کدام کشور با ثبات جهان را سراغ دارید که این روزهاف کارشناسان اقتصادی آن با اطمینان درباره آینده نظر بدهند؟

در همان روزی که در دلش شاهد نشر خبر توافق ایران و عراق بودیم، هیچ کاهشی در روند نرخ ارز مشاهده نشد، خوشبینانه این که باید بیشتر صبر کنیم تا این اتفاق در چند روز آینده رخ بدهد اما این سفر و مدل مذاکره آن برای اهل فن کمی دلهره آمیز بود، نکند قرار است هر بار این فرایند تکرار شود و برای برطرف شدن یک مشکل مجبور به مذاکره و سیاست بازی و مباحثه شویم؟

تردیدی نیست که آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران کمک شایانی به تأمین منابع مالی بانک مرکزی جهت تأمین نیازهای ارزی کشور در بخش‌های مختلف خواهد کرد و بر همین اساس، آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در عراق، خبر مساعد و خوبی است و می‌توان امیدوار بود که دسترسی به منابعی که آزاد شده می‌تواند در تعدیل نرخ ارز و افزایش اعتماد فعالان و خریداران در بازار ارز کمک کند.

در حاشیه مذاکره بغداد، رئیس کل بانک مرکزی در اجلاس مجازی اخیر وزرا و روسای کل گروه ۲۴، ریاست دوره‌ای این گروه را برای مدت دوازده ماه عهده‌دار شد.

این هم البته یک خبر خوب است و باید در ادامه تاثیر این خبرسازی مثبت را مشاهده و رصد کنیم.

مقام‌های دولت ایران بارها از مسدود شدن منابع ارزی ایران در کشورهایی چون عراق و کره‌جنوبی به عنوان یکی از دلایل بحران در بازار ارز داخلی نام برده‌اند. این اتفاق اگر هم خوشبختانه برطرف شده نباید بار دیگر رخ بدهد. در چنین شرایطی اولین اشتباه اقتصادی در کمین خلق آخرین اشتباه خواهد بود.

پیش از نشر خبر توافق ایران در مذاکره اخیر بغداد، مشخص بود که جمهوری اسلامی در حالی از دسترسی به دینار عراقی هم محروم مانده که بانک مرکزی با کمبود شدید منابع ارزی روبروست و به همین دلیل تمام تلاش‌هایش برای مهار افزایش شدید بهای دلار در بازار آزاد ناکام مانده است.

آنطور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده منابع ارزی ایران در بانک‌های عراقی قرار است صرف واردات کالاهای غیرتحریمی، یعنی دارو و مواد غذایی شود.

باید این موضوع را نیز مد نظر قرار دهیم که عراق یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران و دومین واردکننده کالا از ایران است. ایران در سال گذشته، حدود ۱۲ میلیارد دلار صادرات به عراق انجام داد که “سه میلیارد دلار” آن تسویه نشده است.

اقتصاد ایران رخمی اما ایستاده است، هنوز برای قدم‌های از پیش تعیین شده، هیجان دارد، نقشه راه خود را با انرژی وصف ناپذیری مانند کودکی پر از انگیزه به اطرافیان خود نشان می‌دهد و شک ندارد که از این طوفان شدید موفق بیرون خواهد آمد اما اهل فن فارغ از این فضای احساسی، نگران متر و معیار علمی خود هستند که به آنها نسبت به فروپاشی نگران کننده بازرگانی ایران و اقتصاد این کشور هشدار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *